UYMAZCI Sinoplu Dioegenes

Belki kaçıp gitmek isteyeceksiniz ama köprüden önce son çıkışı geçtik. Sona geldik. Artık ne Diogenes’in feneri ne AVM’nin ışığı, kendi ışığımızı bulmak, kendimize samimi olmak zorundayız. Obur bir çocuk gibi her şeyi avuçlayarak yaşadık hep. Bu yüzden çocuklarımız da aynısını yaptı. Onların çocukları da… Böylece dünyayı bitime doğru yuvarladık.
Oysa Diogenes’in mezarında şunlar yazılı; ‘Diogenes sonsuza kadar yaşayacak. Çünkü kendine yetecek kadar yaşamayı ondan öğrendik.’
M.Ö. 324 yılında ölen ve Kinik (Köpek gibi yaşayan filozof) felsefenin önderlerinden olan Diogenes (Diyojen), Sinop’ta doğmuştur.
O, her şeyi göze alıp para, mal ve mülk duygusunu yenebilmek için tek başına direndi. İnsanoğlunun içinde giderek yükselen egoyu yerle bir etti. Sadece evrenin ve erdemin yasalarına göre yaşadı. İnsanların sık sık değiştirdiği geçici yasalara uymamayı tercih etti. Bu yüzden de O’na ‘Uymazcı’ dediler. Çoğunluğun düşüncesine uymuyordu ve hep azınlık olarak kaldı. Çok değerliydi, çünkü O’ndan çok az vardı. Bize hep vicdanımızı hatırlattı.
Diogenes, kimsenin yapamadığını yaptı ve ‘pis bir köpeğe yol verdi’…
Biz de dünyayı hiçliğe doğru yuvarlarken, bir an durup soluk alalım ve Diogenes’i izleyelim. İyi seyirler…

Yazan / Yöneten: Yunus Emre BOZDOĞAN
Müzik: Deniz Bijen RAHİMİ
Işık / Ses Kumanda: Şirin SALDAMLI
Kostüm: Zeze
Işık Tasarım: Şeyda MENGÜÇ
Oyuncular: Hakan SALINMIŞ, Cengiz SEZGİN, Aylin SARAÇ

#